Kızılelma 1. Bölüm Dombıra MüziğiDombıra müziği Kızılelma dizisi‘nin 1. Bölümünde yer almaktadır. İlk olarak dombıra nedir? onu açıklayalım.

Dombıra nadiren Türkiye’de, yaygın olarak Tataristan, Çin gibi Türklerin yaşadığı tüm ülkelerde ve en çok Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan, Afganistan gibi orta asya ülkelerinde yaygın bulunan kadim bir telli çalgıdır. Tezeneli çalgılar grubuna dahildir. Dombıra orta asyanın diğer kadim telli çalgılarıyla ortak özelliklere sahiptir. Aslında çoğu kimse  dombırayı Arslanbek Sultanbekov’un Dombıra eserinden duymuştur. Arslanbek Sultanbekov’un müthiş Dombıra eseri Kızılelma Dizisi ile birleştimi daha da müthiş oluyor. Sizi Dombıra eseriyle başbaşa bırakıyoruz.

Dizinle alakalı güncel haberler ve paylaşımlardan haberdar olmak için bu sitemizin alt kısmıda ve yan kısmında bulunan Facebook sayfamızı beğenebilirsizniz.

Diziyle alakalı görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Her yazının altında yorum yap kısmınayorumlarını görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

Bu sayfa Kızılelma hayranlarının sitesidir. Ve dizi hayranlarıyla var olacaktır.

www.kizilelmadizisi.net

www.kizilelmadizisi.net

 

1 Yorum

  1. armağan diyor ki:

    bölümlerde dombıra müziğinin bir de orkestral altyapı ile çalınan sözsüz bir versiyonu var. o şarkıyı da bir bütün ve ayrı olarak siteye yükleyebilirseniz harika olurdu…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>